Ribat FM, çok dinlenen radyolar arasında ilk sıralarda yer alan, Konya merkezli bir radyo kanalıdır. Radyo, 1994 yılında ilk yayın hayatına başlamıştır. Yaklaşık on yıl ulusal düzeyde yayın yapan radyo kanalı, 2005 yılından sonra uluslararası bir statüyle yoluna devam etmiştir. Elli altı ülkede çok rahatça uydudan dinlenebilmektedir. Radyo, İç Anadolu bölgesine yerleştirdiği kırk tane verici ile bölgenin şehirlerinde dinleyicisinin gözdesi olmuştur. Radyonun kendine çizdiği misyonla, daha çok din ve tasavvuf üzerine programlar ve yayınlar yapmaktadır. Çoğunlukla ilahi tarzı dinletiler ön plana çıkmaktadır.

Ribat FM, yayın hayatına başladığından itibaren, insan hayatına verdiği önemi ve değeri yayın akışına da yansıtmıştır. Kaliteli yayınlar yapan radyonun dinleyici kitlesi de taşıdığı misyon ve değerlerle özdeşleşmiştir.

Ribat FM Frekansı

Ribat FM 94.8 frekansı ile yayın yapmaktadır.  Aynı zamanda web sitesi üzerinden de canlı olarak yayınları dinleme imkanı sağlanmıştır. Radyo severlerin rahat bir şekilde, kesintiye uğramadan, günün her saatinde radyo dinle düğmesine basarak kolayca radyo dinlemeleri için gereken tüm kolaylık sağlanmıştır.
Farklı bakış açısı ile dinleyicisine kaliteli ve eğlenceli yayınlar sunan radyo, kültürel anlamda da izleyiciye katkı sağlamayı amaçlamıştır. Ribat FM, eğlenmenin sadece popüler müzik ile yapılan dinletilerde saklı olmadığını göstermiş, dinleyici kitlesi ile bir gönül bağı kurmuştur.

Müzik ve dinletilerin yanı sıra, radyoda yayınlana programlar da büyük bir beğeni kazanmıştır. Bazen bilgi aktaran, bazen sohbet havasında geçen, kendine özgü radyo programlarıyla izleyicinin yanında yer almıştır.

Ribat FM’in Ön Planda Tuttuğu Değerler

Radyo programlarında daha çok, değerleri korumayı, insanlığa faydalı olacak, yaşama anlam katan, insanların hayatlarında bir farkındalık ve açılım sağlayacak ve kültürel mirası koruyacak yapımları benimsemiştir. Ribat FM, özellikle kişisel ve toplumsal konulara duyarlı ve bu noktada elini taşın altına koymuş bir radyo kanalıdır. Toplumsal değerlere ve toplumsal sorumluluk bilincine sahip bir radyodur. Sahip olduğu bu toplumsal değerleri yeni nesillere aktarmak, daha bilinçli, araştırmacı, sorgulayıcı, gerek insani ve gerekse mesleki etiğe sahip, farkındalık sahibi, eleştiren, sosyolojik bakış açısına sahip bir nesil için katkıda bulunmak ana hedeflerindendir.